Vi.ktimat shqiptare të Kosovës kujtohen në rrugët e Beogradit

Nisma e të Rinjve për të Drejta të Njeriut dhe Qendra për të Drejtën Humanitare organizuan të mërkurën në rrugët e Beogradit një performansë me të cilën kujtuan viktimat civile shqiptare të Kosovës gjatë luftës së para dy dekadave. Nën moton “I kujtojmë krimet në Kosovë” dhe pankartat tjera në të cilat ishin shkruar vendet […]

Veseli: Njerëzit poi kin nga Kosova sepse u ka humbur besimi, duhet rikthyer këtë besim

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në Konferencën e organizuar nga Ministria e Drejtësisë, për rishikimin funksional të sektorit të sundimit të ligjit, ka përsëritur edhe njëherë qëndrimin e tij për luftë të pakompromis kundër korrupsionit dhe dukurive të tjera negative, për çka i ka ftuar institucionet përgjegjëse që të punojnë më […]

Daçiq: Takimi në Berlin, priten presione ndaj Vuçiqit

Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në Berlin e presin presionet në lidhje me Kosovën, tha sot ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq. Duke folur për TV Pink, ministri i Jashtëm serb tha se ndërsa nuk pritet presione në lidhje me miratimin e një kornize për përmbajtjen e marrëveshjes me Prishtinën, por “gjithsesi do të jetë […]

Akuzat e Molliqajt për Konjufcën, flet ish agjenti i SHIK-ut: Ky është qëllimi i misionarëve të Thaçit e Halitit

Dardan Molliqaj i PSD-së akuzoi Glauk Konjufcën e VV-së se ishte pjesë e SHIK-ut gjatë periudhës kohore 2000- 2001, se ishte paguar 150 marka dhe se Fadil Lepaja ishte rekrutues i Konjufcës në SHIK. Për këtë çështje, Lepaja nuk është prononcuar për gazetën, por analistët thonë se edhe VV-ja duhet të turpërohet se çfarë njerëz […]

Qeveria shqiptare dhuron 100 mijë euro për rindërtimin e Notre Dame, Sara Hoxha: Kuzhina ime kushton aq!

Ditë më parë, Katedralja Notre Dame në Paris u përfshi në flakë dhe një pjesë e saj tashmë është shkatërruar. Tashmë shumë donatorë kanë ofruar para për rindërtimin e saj dhe raportohet se shifrat kanë arritur në një miliard euro. Edhe qeveria shqiptare ka ndarë 100 mijë euro për të rindërtuar katedralen 850-vjeçare. E me […]

Qeveria gjermane bie dakord për ashpërsimin e rregullave të dëbimit

Qeveria gjermane miratoi projektin e “ligjit të kthimit të rregullt”, në mënyrë që të mos dështojnë kaq shumë riatdhesime. Ai parashikon që të lehtësohet arrestimi i personave me detyrim për t’u larguar nga Gjermania. Në rrugë këtë projekt e vuri Ministria Federale e Brendshme nën drejtimin e Horst Seehoferit (CSU). Projekti i tij parashikon që […]

NASA dërgoi minj në hapësirë – publikohen pamjet dhe rezultatet interesante

Një studim i NASA-s mbi minjtë në mjediset e mikrogravitetit ka rezultuar me disa rezultate interesante. Ndërsa NASA arrin të dërgojë njerëz në misionet më të gjata në mjedise me gravitet të ulët si Hëna dhe Marsi, shkencëtarët kanë filluar të studiojnë sjelljen e kafshëve në mikrogravitet, shkruajnë mediat e huaja. Kështu, siç thuhet tutje, […]

Terroristi i Zelandës së re plagosi rëndë vajzën 5 vjeçe, babai: Të dënohet me vdekje

Terroristi i Zelandës së Re, Brandon Tarrant, ua mori jetën 50 personave në Christchurch. Mes personave që la të plagosur ishte edhe 5-vjeçarja Alen e cila aktualisht po lufton për jetën në spital pas dëmtimeve serioze që mori në tru. Babai i vogëlushes, Wasseim Alsati, i cili e ka marrë veten pasi u plagos prej […]

Kështu duket sot katedralja Notre-Dame që u dogj mbrëmë FOTO

Janë publikuar fotot e para të Katedrales së famshme “Notre Dame” në Paris të Francës e cila dje u përfshi nga një zjarr i madh. Mediat ndërkombëtare kanë publikuar fotografi të Katedrales më të famshme në botë, pasi u ndal zjarri, shkruan Gazeta Express. Autoritetet në Paris kanë treguar se është dëmtuar çatia e saj […]

Noizy sërish në sherr me Oriolën, lajmëron vet se e ka hequr nga lista e ndjekësve

v Noizy dhe Oriola Marashi kanë qenë gjithnjë të komentuar për shoqërinë e tyre që nisi 2 vite më parë. Dyshja shiheshin shpesh në shoqërinë e njëri-tjetrit dhe u tha se Oriola do të publikonte një këngë që do të mbante markën e OTR. Mirëpo mes Noizyt dhe Oriolës duket se ka ndodhur një tjetër […]